Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niewtrzeźwy kierowca zatrzymany przez mundurowych

Data publikacji 25.03.2010

W ręce policjantów z Bielan podczas kontroli drogowej wpadł nietrzeźwy kierowca BMW. Jakub H. miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna trafił do izby wytrzeźwień, a samochód na policyjny parking. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, grozi kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat. Nieodpowiedzialny kierowca na kilka lat straci też prawo jazdy.

Nie byłoby nic złego w spożywaniu alkoholu, gdyby nie fakt, że po jego spożyciu wielu kierowców siada za kierownicę. Niektórzy imprezują do późna, a potem wcześnie rano odwożą samochodem dzieci do szkoły, czy sami podążają do pracy, nie zawsze trzeźwi. Policjanci z Bielan zapowiadają, że kontrole policyjne będą bardzo częste. Takich badań kierowcy powinni spodziewać się zarówno wieczorami, w nocy, jak i wczesnymi rankami.
Dziś o godzinie 01:30, mundurowi z Bielan zatrzymali do kontroli kierującego BMW. Kierowca jechał wężykiem ulicą Jarzębskiego. Na wysokości numeru 8, policjanci zatrzymali pojazd do kontroli. Bardzo szybko wyszło na jaw czym spowodowany jest taki sposób jazdy. Otóż kierowca usiadł za kierownicą mając we krwi ponad 2 promile. Mężczyzna został zatrzymany, a samochód odholowany na policyjny parking.
Nietrzeźwy kierowca został przewieziony do izby wytrzeźwień. Po wytrzeźwieniu 27-latkowi zostaną przedstawione zarzuty. Jakub H. odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Na kilka lat straci tez prawo jazdy.

W 2009 roku Policja przeprowadziła w czasie kontroli drogowych około 2 mln badań stanu trzeźwości. W wyniku tych badań policjanci zatrzymali 173 324 pijanych kierujących pojazdami. W całym ubiegłym roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu spowodowali 4139 wypadków, w których zginęło 466 osób, a rannych zostało 5318 osób. Najliczniejszą grupę nietrzeźwych sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Spowodowali oni 3007 wypadków, w których zginęły 333 osoby, a ranne zostały 4 243 osoby.

Nietrzeźwi najczęściej uczestniczyli w zdarzeniach drogowych w ostatnich dniach tygodnia: w piątki (15,5%), soboty (19,2%) i niedziele (19,3%). Niewątpliwie wpływ na to ma fakt, że koniec tygodnia, dni wolne od pracy, sprzyjają spotkaniom towarzyskim i imprezom, podczas których spożywany jest alkohol. W trakcie doby do największej liczby wypadków dochodzi pomiędzy 17.00 a 22.00. W 2009 roku w tych godzinach nietrzeźwi uczestniczyli w 2157 wypadkach. Zginęło w nich 236 osób, a rannych zostało 2571 osób.

Z nietrzeźwymi „za kołkiem” można walczyć w różny sposób. Pomaga w tym restrykcyjnie prawo, które uznaje kierowanie w stanie nietrzeźwości za przestępstwo. Jednak kluczem do sukcesu w walce z tym zjawiskiem jest brak społecznego przyzwolenia na siadanie osób po spożyciu alkoholu za kierownicę.

eb/KGP

 

Powrót na górę strony