Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci na Uniwersytecie III Wieku

Data publikacji 27.03.2012

Wczoraj po południu policjanci z Bielan byli gośćmi na Uniwersytecie III Wieku przy ulicy Marymonckiej. Podczas kilkudziesięciominutowego spotkania mieli okazję przypomnieć słuchaczom o przestępstwach metodami „na wnuczka”, „na kuzyna”, „na administratora” czy „na legendę” i jednocześnie przestrzec przed oszustami działającymi między innymi tymi metodami.

Na Uniwersytecie III Wieku mieszczącym się przy ulicy Marymonckiej gościli wczoraj policjanci z Bielan. Podczas trwającego kilkadziesiąt minut spotkania słuchacze mieli okazję przypomnieć sobie metody jakimi działają sprawcy, dowiedzieć o nowych metodach oszustw i kradzieży i podzielić się z policjantami swoimi doświadczeniami. Szczególny nacisk położono na działania sprawców metodami „na wnuczka”, „na kuzyna”, „na administratora” czy „na legendę”. Przypomniano, że najbardziej narażone są osoby starsze, zamieszkujące samotnie. Sprawcy wykorzystują ich chęć pomocy i okradają.

Oszuści najczęściej kontaktują się z ofiarami telefonicznie, podając się za wnuka, czy kuzyna niemal błagając o finansową pomoc. Umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę, albo proszą o wykonanie błyskawicznego przelewu. Powodów jakie podają żądając nagłej wielotysięcznej „pomocy” jest wiele. Mają jednak jeden cel – wzbogacić się kosztem ludzkiej krzywdy.

Zdarzenia, o których mowa, należą do przestępstw bardzo uciążliwych społecznie. Mając na uwadze potrzebę poprawy stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w tym obszarze oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców bielańskich osiedli, stale realizujemy działania profilaktyczne ukierunkowane na zmniejszenie ilości tych przestępstw.

Policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V, rozpoczęli cykl spotkań z bielańskimi seniorami. Rozmowy z osobami starszymi i samotnymi oraz rozklejenie ulotek na tablicach informacyjnych osiedli i na klatkach schodowych budynków z pewnością zainteresuje mieszkańców problemem takich oszustw i uwrażliwi ich na okoliczności takich zdarzeń.

Przestrzegamy i apelujemy o ostrożność. W przypadku nagłej pożyczki, zawsze należy:

1. Poprosić o osobisty kontakt osoby podającej się za naszego krewnego,
2. Nieuleganiu presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
3. Skontaktowaniu się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki.

Te proste czynności powinny nas uchronić przed oszustami działającymi taką metodą.

eb

 

 

Powrót na górę strony