Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawdź zanim zamkniesz...

Data publikacji 12.06.2014

Metrolodzy informują o zbliżającej się fali upałów i okresów utrzymujących się wysokich temperaturach. W gorące dni należy zachować szczególną ostrożność. Takie warunki pogodowe mogą być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Zachowajmy więc zdrowy rozsądek i podejdźmy do upałów na chłodno.

Reaguj! Powiadom! Nie toleruj! – jeżeli zauważysz lub widzisz….

Jeżeli będziesz świadkiem pozostawienia dziecka w samochodzie w trakcie upału REAGUJ!

skorzystaj z numeru alarmowego 112, wezwij służby! Twoja pomoc może uratować maluszka,
w skrajnej sytuacji nie bój się podjąć zdecydowane działania! W takich chwilach życie danej osoby może zależeć właśnie od Ciebie. W tym momencie najważniejsze jest życie!
W polskim Kodeksie Karnym takie zachowanie określono mianem Stanu Wyższej Konieczności.

Art. 26. § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.

§ 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli sprawca poświęca dobro, które ma szczególny obowiązek chronić nawet z narażeniem się na niebezpieczeństwo osobiste.

§ 5. Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy z ciążących na sprawcy obowiązków tylko jeden może być spełniony.

Dziecko na słońcu w samochodzie…włącz myślenie.

Warszawscy policjanci alarmują i przypominają, aby NIGDY nie zostawiać dziecka samego w samochodzie. Elementarne podstawy odpowiedzialności rodzicielskiej dotyczą m.in. nie pozostawiania dzieci w autach, wózkach, bez opieki w domu. W samochodzie, nawet przy uchylonej szybie po pewnym czasie wewnątrz auta pojawi się temperatura 50-70 stopni (zależnie od ilości słońca na zewnątrz). Zamknięte w aucie podczas upału dziecko cierpi, odwadnia się, doznaje udaru, a już 15 minut w zamkniętym szczelnie samochodzie może spowodować śmierć niewinnego maleństwa.

Za celowe pozostawienie dziecka grozi do 3 lat pozbawienia wolności, za opiekę nad dzieckiem pod wpływem alkoholu – nawet 5 lat, zgodnie z treścią art. 160 Kodeksu Karnego. Podobnej kary powinni się spodziewać Ci, którzy zostawiają dziecko w aucie podczas silnych upałów albo mrozu! Pozostawienie dziecka w samochodzie i wyjście do sklepu czy pocztę, może zakończyć się dla opiekuna postępowaniem karnym. Jeśli policjanci stwierdzą, że mogło dojść do sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka, jego opiekun może usłyszeć zarzut popełnienia przestępstwa.

Pamiętaj aby w samochodzie w trakcie upałów nie pozostawiać samych: dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych, cierpiących na choroby układu krążenia, a także zwierząt.

eb/KSP
 

Powrót na górę strony