Bezpieczna droga do szkoły na Żoliborzu - Aktualności - KRP V – Bielany, Żoliborz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna droga do szkoły na Żoliborzu

Data publikacji 08.09.2017

Tym razem sierżant Jeżyk towarzyszył dzieciom udającym się do szkoły, na warszawskim Żoliborzu. Policjanci obecni na miejscu czuwali nad bezpieczeństwem rozpoczynających naukę dzieci. Funkcjonariusze rozdawali uczniom odblaski i kamizelki odblaskowe. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” potrwa jeszcze przez najbliższe dni.

Ogólnopolska akcja „Bezpieczna droga do szkoły” nadal trwa. Bielańscy i Żoliborscy funkcjonariusze aktywnie włączają się w działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych. Wspierani przez strażników miejskich są obecni w rejonach szkół i przedszkoli. Sprawdzają właściwe oznakowanie przejść dla pieszych w rejonach przyszkolnych, kontrolują kierowców, którzy nie bacząc na bezpieczeństwo dzieci łamią w tych miejscach przepisy ruchu drogowego.

Policjanci zorganizują w szkołach spotkania z najmłodszymi, podczas których pokażą im, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, na co zwracać uwagę, o jakich przepisach drogowych trzeba pamiętać. Przed szkołami praktycznie pokażą najmłodszym, jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych. Funkcjonariusze pomogą w przygotowaniu uczniów, szczególnie klas I szkół podstawowych, do świadomego i odpowiedzialnego korzystania z dróg. Spotkania będą także okazją do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, jak choćby książeczki edukacyjne czy elementy odblaskowe. Na spotkaniach ze stróżami prawa omawiane będą m.in. tematy związane z:

1. podstawowymi przepisami i zasadami ruchu drogowego niezbędnymi do prawidłowego korzystania z dróg publicznych przez osoby piesze,
2. rodzajami zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z ruchem kołowym i pieszym, w tym sposobami unikania wypadków przez dzieci,
3. uwarunkowaniami zagrożeń z jakimi spotkać się mogą osoby nieletnie w miejscach publicznych (ulice, place zabaw itp.).

Pamiętajmy jednak, że poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy. Podkreślić należy fakt, iż dzieci do lat 7 nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej.

Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Obowiązkowo odblasków używają wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli, poruszając się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.

Rady dla dzieci:
1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź "na skróty” przez miejsca ustronne.
2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.
3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.
4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
5. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.
6. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.
7. Klucze od mieszkania noś w miejscu niewidocznym dla obcego.
8. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.

Rady dla rodziców:
1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblask.
2. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
3. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.
5. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej.
6.Zapewnij dziecku bezpieczeństwo kiedy wsiada i wysiada z samochodu. Do wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!

Dzisiaj znowu dzieciom udającym się do szkoły towarzyszył sierżant Jeżyk. Tym razem był obecny przy szkole podstawowej na warszawskim Żoliborzu przy ulicy Or-Ota. Tak jak w dni poprzedni, każde dziecko otrzymało opaskę odblaskową, dzięki której będzie lepiej widoczne po zmroku lub odblask na rower.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” potrwa jeszcze przez najbliższe dni. 

ek