Zabezpiecz samochód przed kradzieżą! - Aktualności - KRP V – Bielany, Żoliborz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpiecz samochód przed kradzieżą!

Data publikacji 29.11.2017

To od nas samych zależy jak zabezpieczymy swój pojazd, a tym samym zniechęcimy złodzieja do sięgnięcia po naszą własność. Bielańscy policjanci radzą jak zabezpieczyć swój samochód.

Zdecydujmy się na podjęcie odpowiednich czynności zabezpieczających, a zmniejszy się prawdopodobieństwo kradzieży naszego samochodu. Warto więc na początku zainwestować w mechanizmy zabezpieczające, a na pewno ta inwestycja nam się zwróci.

Alarm

 • Alarm samochodowy to zabezpieczenie, w skład którego może wchodzić: centralka ze zmiennym kodem sygnału pilotów, samoczynnym uzbrajaniem się, blokadą zapłonu, funkcją antynapadową, syrena z własnym zasilaniem, czujniki ultradźwiękowy i uderzeniowy, blokada zapłonu lub rozruchu, wyłączniki krańcowe drzwi i pokryw, czujniki położenia samochodu i układ zasilania rezerwowego.
 • Dobrze, jeśli alarm posiada zmienny kod wysyłany drogą radiową z pilota do centralki. Duża liczba kombinacji uniemożliwia odczytanie przez osoby niepowołane poprzez zeskanowanie kodu i wyłączenie alarmu.
 • Bez wątpienia dobry alarm to taki, którego konstrukcja jest mało znana złodziejom i jest zlokalizowany w nietypowym, trudno dostępnym miejscu. Pamiętajmy, im mniej osób zna położenie zabezpieczenia w samochodzie, tym jest on bezpieczniejszy. Alarmy zamontowane w nowych samochodach przez autoryzowane serwisy, są często powtarzalne, więc mogą być łatwiej odnalezione przez złodziei.

Immobiliser

 • Immobiliser jest urządzeniem elektronicznym mającym za zadanie uniemożliwienie rozruchu silnika poprzez odcięcie przepływu prądu w jednym lub kilku obwodach. Jest to bardzo skuteczny i uniwersalny sposób ochrony, jeśli został nietypowo zamontowany. Warte polecenia są ponadto urządzenia dodatkowe montowane przez instalatorów alarmów. Wtedy uruchomienie samochodu przez złodzieja jest bardzo utrudnione, a często niemożliwe, w konsekwencji rezygnuje z dokonania kradzieży.

Blokady mechaniczne

 • Na rynku dostępne są różnorodne blokady mechaniczne. Unieruchamiają pedały, koło kierownicy, dźwignię zmiany biegów, kierownicę razem z pedałami. Zabezpieczenia mechaniczne nie cieszą się tak wielkim uznaniem właścicieli samochodów, zakładanie i demontowanie za każdym razem kiedy opuszczamy auto zniechęca, chociaż skutecznie przeszkadzają złodziejom, gdyż ich złamanie wymaga często wiedzy, czasu, narzędzi i też umiejętności.

Atestowane produkty

 • Zachęcamy do wybierania produktów atestowanych, których wykonanie jest solidne, a działanie bardziej niezawodne. Wybierając alarm samochodowy zapytajmy o certyfikat wydany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji, który jest właściwą instytucją, która bada, testuje urządzenia zabezpieczające nasze auta. Pamiętajmy także, że tylko alarmy z certyfikatami są honorowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Nie zapraszaj złodzieja

Często przez swoją nieroztropność zachęcamy złodziei do spenetrowania naszego auta zostawiając wartościowe przedmioty. Chrońmy samochód:

 • nie zostawiajmy bagaży i innych przedmiotów na widocznym miejscu, zabierajmy je ze sobą lub zamykajmy w bagażniku,
 • drzwi pojazdu zamykajmy za każdym razem, gdy opuszczamy go choćby na chwilę,
 • włączajmy alarmy,
 • za pośrednictwem odpowiednich firm oznakujmy w specjalny sposób wszystkie szklane - i nie tylko - części swojego samochodu,
 • klucze zabierajmy zawsze ze sobą, nawet jeśli samochód stoi w garażu,
 • stosujmy immobilisery, ukryte wyłączniki masy, instalacji zapłonowej,
 • wyjmujmy radio samochodowe
 • zamknięty na klucz korek wlewu paliwa może zmusić złodziei do porzucenia samochodu po wyczerpaniu paliwa,
 • nigdy nie pozostawiajmy żadnych dokumentów w pojeździe, a zwłaszcza dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, dowodu osobistego, rachunków ubezpieczeniowych itd.

Pamiętajmy, najbezpieczniejszym miejscem do parkowania jest własny garaż. Jeśli go nie mamy, bardzo uważnie wybierajmy miejsce do jego zaparkowania. Ruchliwy i dobrze oświetlony teren jest najlepszy. Złodzieje nie chcą ryzykować. Jeśli parkujesz samochód w świetle dziennym, a planujesz do niego wrócić wieczorem, zastanów się, jak okolica będzie wyglądała o tej porze. Staraj się korzystać z sieci parkingów strzeżonych.

ek