Przedświąteczni domokrążcy- zachowaj ostrożność! - Aktualności - KRP V – Bielany, Żoliborz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Przedświąteczni domokrążcy- zachowaj ostrożność!

Data publikacji 07.12.2017

W okresie przedświątecznym do naszych drzwi mogą zapukać różne osoby. Jedni będą oferować kupno kalendarza na przyszły rok, świąteczne prezenty po okazyjnych cenach, a inni zaproponują darmowe usługi medyczne. Wielu oszustów podaje się za wolontariuszy zbierających pieniądze dla potrzebujących. Aby uniknąć takich zagrożeń należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

  • jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, nie wolno pod żadnym pozorem wpuszczać obcych do domu, zwłaszcza nie powinny tego robić osoby starsze i samotne oraz dzieci
  • otwierając drzwi domofonem, pytajmy, kim jest osoba chcąca wejść,
  • nie rozmieniajmy pieniędzy nieznajomym - w taki sposób pokazujemy, gdzie przechowujemy gotówkę,
  • nie wierzmy w wygraną w konkursie, w którym nie braliśmy udziału,
  • unikajmy kupowania od domokrążców rzeczy po podejrzanie niskiej cenie - im większa “okazja”, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z oszustwem,
  • o planowanych kontrolach np. instalacji gazowej powinniśmy być z dużym wyprzedzeniem poinformowani,
  • żaden urząd nie pobiera należności w domach klientów.

Jeśli do naszych drzwi w tym szczególnym okresie zapuka wolontariusz zbierający pieniądze na szczytny cel, fundację lub osobę chorą, zachowajmy szczególną ostrożność.

Ważne jest, aby osoba zbierająca pieniądze miała przy sobie identyfikator ze zdjęciem. Identyfikator zazwyczaj ma znak wodny lub pieczątkę organizacji. Taka osoba jest zwykle ubrana w strój z logo fundacji czy organizacji. Powinna także mieć podstawową wiedzę o organizacji, na którą zbiera fundusze, oraz dokładnie wiedzieć, na jaki cel będą przekazywane darowizny .

Jednocześnie apelujemy o ostrożność i czujność w przypadku przekazywania pieniędzy wolontariuszom. W razie wątpliwości warto sprawdzić, czy reprezentowane przez kwestującego stowarzyszenie lub fundacja rzeczywiście istnieją oraz czy dana osoba faktycznie jest przedstawicielem tego podmiotu. Kiedy mamy uzasadnione przypuszczenia, że może dochodzić do oszustwa, o całej sytuacji poinformujmy Policję.

ek