Rozmawialiśmy z uczniami o cyberprzemocy - Aktualności - KRP V – Bielany, Żoliborz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmawialiśmy z uczniami o cyberprzemocy

Data publikacji 06.03.2018

Urządzenia cyfrowe, smartfony, tablety, laptopy, którymi na co dzień posługują się dorośli i dzieci, i które służą m.in. do komunikowania się ze sobą, wykorzystywane w niewłaściwy sposób mogą wyrządzić sporo krzywdy. Dlatego też bielańscy policjanci z zespołu prewencji kryminalnej uczyli najmłodszych, jak korzystać z nich w bezpieczny sposób.

Tym razem słuchaczami prelekcji na temat cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej byli uczniowie Szkoły Podstawowej przy ulicy Rudzkiej na warszawskich Bielanach. Policjanci rozmawiali z uczniami na temat zagrożeń, z którymi można się spotkać w wirtualnym świecie. Poruszane były aspekty nękania rówieśników za pośrednictwem Internetu. Omówiono skutki umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i haseł, które pomimo usunięcia, pozostają tam na zawsze oraz nieprawne udostępniania danych osobowych. Poruszono także kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich w przypadku takiego postępowania.

Funkcjonariusze przestrzegali swoich rozmówców przed kontaktami z osobami nieznajomymi. Przypomnieli, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i jakimi pobudkami się kieruje. Może to być osoba mająca skłonności do obcowania z nieletnimi lub ktoś, kto używając psychotechnik lub innych metod, będzie nakłaniał do okaleczenia się, a w rezultacie do popełnienia samobójstwa. O każdym przypadku nawiązania kontaktów o takim charakterze  dzieci powinny powiadomić rodziców.

W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli także jeden z edukacyjnych filmów. Był też czas na dyskusje i zadawanie pytań.

ek