Jak nie zgubić się w lesie – poradnik grzybiarza - Aktualności - KRP V – Bielany, Żoliborz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak nie zgubić się w lesie – poradnik grzybiarza

Data publikacji 06.09.2018

Zbliża się czas grzybobrania. W tym czasie więcej osób wybierze się do lasu. Policjanci z bielańskiej komendy przygotowali krótki poradnik, w którym zawarli szereg rad i wskazówek mających na celu unikniecie ryzyka zaginięcia. Zachęcamy do lektury i stosowania w praktyce przygotowanych porad. Opracowane one zostały na podstawie doświadczeń zdobytych podczas prowadzenia poszukiwań za osobami zaginionymi, właśnie podczas grzybobrania.

Czas jesiennych spacer w lesie, niesie ze sobą ryzyko zagubienia się. Jak obserwujemy w zgłaszanych interwencjach bardzo często, spowodowane jest to niezachowaniem podstawowych zasad przed wyruszeniem do lasu. Wychodząc naprzeciw potencjalnym zaginięciom, policjanci opracowali poradnik dla wybierających się do lasu np. na zbieranie grzybów.

Oto kilka zasad którymi powinniśmy kierować się przed wyruszeniem na grzybobranie:

  • bezwzględnie zabrać ze sobą dobrze naładowany telefon komórkowy,
  • powiedzieć rodzinie, znajomym gdzie idziemy i o której godzinie planujemy powrót,
  • odpowiednio się ubrać, tzn. mieć na sobie element wyróżniający się kolorem na tle lasu, warto założyć element odblaskowy, który przy ewentualnym poszukiwaniu bardzo ułatwi służbom odnalezienie osoby,
  • zabrać ze sobą coś do picia,
  • na wycieczkę do lasu wybrać taki, który znamy.

Jeśli do lasu wybieramy się grupą, nigdy nie traćmy kontaktu wzrokowego ze sobą. Cały czas utrzymujmy odpowiednią odległość co jakiś czas komunikując się ze sobą.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek na pewno podniesie poziom bezpieczeństwa naszych leśnych wycieczek, a rodzinie i znajomym zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów.

ek/mz