Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Domowa Apteczka – Tylko Bezpieczna”- pogadanka u seniorów

Data publikacji 26.09.2018

Policjanci z Wydziału ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii przeprowadzili zajęcia profilaktyczne pn. „Domowa Apteczka – Tylko Bezpieczna”, w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów przy ulicy Wrzeciono. Policjantki uświadamiali seniorom, jak ważne są kwestie związane z prawidłowym przechowywaniem i dawkowaniem leków.

Polska jest szóstym, co do wielkości rynkiem zbytu leków w Europie. Od wielu lat notowany jest wzrost popytu na farmaceutyki, którymi często leczymy się sami, kupując je w aptece bez recepty. Dosyć powszechne jest także zjawisko wykorzystywania przeterminowanych leków, w tym antybiotyków, zaordynowanych nam uprzednio przez lekarza, które przechowujemy w domowych apteczkach. Problem nieodpowiedniego stosowania leków istnieje dzisiaj w wielu krajach rozwiniętych i nie omija również wielkich polskich aglomeracji miejskich w tym m.st. Warszawy.

W związku z powyższym, wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, ale i zagrożeniom, policjantki z Bielan chciały zawrócić uwagę osób dorosłych na bezpieczne stosowanie leków, ze szczególnym uwzględnieniem podawania ich dzieciom – stąd dzisiejsza wizyta w ośrodku dla seniorów.

Działania policjantów zajmujących się zagadnieniami profilaktyki społecznej oraz wspierających ich parterów społecznych mają na celu uświadomienie społeczeństwu zasad bezpiecznego stosowania i przechowywania leków, ograniczenie stosowania leków pochodzących z nielegalnych źródeł, uwrażliwienie pacjentów na możliwość występowania działań niepożądanych związanych z terapią oraz uświadomienie zagrożeń wynikających z interakcji leków z niektórymi produktami spożywczymi.

Na dzisiejszym spotkaniu policjanci rozdawali uczestnikom kasetki do precyzyjnego dawkowania i przechowywania leków. Prezentowali plakaty dedykowane akcji.

ek

 

  • Policjantki na spotkaniu.
  • Policjantki na spotkaniu.
  • Policjantki na spotkaniu.