Wkręć się – zbieraj zakrętki z policjantami - Aktualności - KRP V – Bielany, Żoliborz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wkręć się – zbieraj zakrętki z policjantami

Data publikacji 10.01.2019

Każdego dnia odkręcamy plastikowe butelki, a zakrętki z reguły lądują w koszu na śmieci. Ten niewielki przedmiot, konsekwentnie zbierany, może wiele zdziałać. Jedna zakrętka na pozór nic nie znaczy, ale liczy się efekt skali. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Bielan i Żoliborza do włączenia się w akcję policjantów.

Zbieramy wszelkie plastikowe zakrętki – bez względu na kształt czy kolor. Są to zakrętki po napojach, kawie, mleku czy jogurtach, zakrętki po produktach spożywczych. Są to również zakrętki po chemii gospodarczej – zakrętki po płynach do zmywania, szamponach, płynach do płukania również zbieramy. Ważne jest, by do tych zakrętek nie dorzucać innych przedmiotów, a zdarza się, że znajdujemy również baterie, które nie są objęte naszą akcją. Czasami w zakrętkach są takie tekturowe uszczelki, więc należy je wyjmować przed wrzuceniem do pojemnika.

W skupie tona zakrętek kosztuje kilkaset zł. Kwota pieniędzy uzbierana z kilu ton wystarczy już, żeby na przykład ufundować wózek inwalidzki, sprzęt rehabilitacyjny czy turnus.

Zakrętki są odsprzedawane jako surowiec do firm recyklingowych, a tam przerabiane na granulat, z którego produkuje się na przykład plastikowe wiadra czy narzędzia.

W akcję zaangażować się mogą wszyscy – firmy, osoby prywatne, instytucje publiczne, szkoły oraz przedszkola. W Komendzie Rejonowej Policji Warszawa V przy ulicy Żeromskiego 7 i budynku Wydziału Prewencji przy ulicy Broniewskiego 58 znajdują się plastikowe pojemniki do których można wrzucać zebrane zakrętki.

Akcję policjantów popierają również mieszkańcy Bielan, a za inicjatywę podziękowali Komendantowi Rejonowemu Policji insp. Lechowi Bielakowi.

ek