Bielańscy dzielnicowi o wielkim sercu - Aktualności - KRP V – Bielany, Żoliborz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bielańscy dzielnicowi o wielkim sercu

Data publikacji 10.05.2019

Dzielnicowi z komendy na Bielanach pamiętają o osobach bezdomnych, nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Młodszy aspirant Paweł Janik oraz młodsza aspirant Joanna Seremak odwiedzają osoby bezdomne zamieszkujące pustostany na terenie dzielnicy. Prowadzą również zbiórkę odzieży, którą przekazują potrzebującym. Podczas wizyty w marcu tego roku zauważyli, że stan zdrowia jednego z mieszkańców opuszczonego budynku bardzo się pogorszył. Nie zwlekali, natychmiast wezwali pogotowie ratunkowe. W ten sposób przyczynili się do uratowania życia mężczyźnie.

Dzielnicowi z Bielan kontrolują pustostany, w których zamieszkują osoby bezdomne. Wizyty mundurowych odbywają się nie tylko w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura otoczenia stanowi największe zagrożenie dla osób samotnych. Młodsi aspiranci Paweł Janik i Joanna Seremak prowadzą zbiórkę odzieży, którą przekazują bezdomnym mężczyznom zamieszkującym opuszczone budynki na terenie dzielnicy. Stale rozmawiają z osobami potrzebującymi wsparcia, informują o noclegowniach, jadłodajniach oraz innych punktach pomocy.

Funkcjonariusze podczas jednej z takich kontroli zwrócili szczególną uwagę na Pana Włodzimierza. Jego stan zdrowia bardzo się pogorszył od ostatniej wizyty. Mundurowi zadziałali błyskawicznie, wezwali pogotowie, które zabrało go do szpitala, gdzie przeszedł operację ratującą życie. Policjanci podjęli również współpracę z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej na Bielanach. Wspólne działania zaowocowały tym, że mężczyzna po leczeniu szpitalnym trafił do schroniska, gdzie znalazł należytą opiekę.

Kilka dni po interwencji dzielnicowych, I Zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa V nadkom. Wojciech Turek otrzymał list od znajomej uratowanego mężczyzny. Dawna sąsiadka serdecznie podziękowała za pomoc policjantom oraz za ich wielkie zaangażowanie w ratowanie ludzkiego życia. Opisała również tragiczne losy Pana Włodzimierza, emerytowanego artysty muzyka, który w latach młodości koncertował na całym świecie. Występował także ze znanymi polskimi orkiestrami oraz zespołami pieśni i tańca.

Fragment listu nadesłanego przez sąsiadkę Pana Włodzimierza: 

„Dzielnicowa Pani Joanna Seremak i dzielnicowy Pan Paweł Janik, to wspaniali ludzie, z których każdy powinien brać przykład, którzy swoje obowiązki spełniają w 100 %”. 

Historia została opisana też w artykule pt. „Spełniają swoje obowiązki w 100 %”.

ks

Zdjęcia: mł.asp. Paweł Janik       

  • Ratownicy medyczni wezwani przez dzielnicowych przygotowują do transportu do szpitala bezdomnego mężczyznę.
    Ratownicy medyczni wezwani przez dzielnicowych
  • Dzielnicowa mł.asp. Joanna Seremak rozmawia z bezdomnym mężczyzną
    Dzielnicowi z KRP Warszawa V pomagają bezdomnemu