Jak bezpiecznie chodzić do szkoły - Aktualności - KRP V – Bielany, Żoliborz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak bezpiecznie chodzić do szkoły

Data publikacji 11.09.2019

W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci z Bielan uczyli pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej przy ul. Tołstoja jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Funkcjonariusze przypomnieli najmłodszym słuchaczom nie tylko o zasadach ruchu drogowego, tłumaczyli również jak postępować w kontaktach z dorosłymi nieznajomymi.

Akcja jest adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Stałym elementem działań jest edukacja najmłodszych. Dzieci uczą się w jaki sposób dotrzeć i wrócić ze szkoły w bezpieczny i zgodny z przepisami sposób. Tym razem zajęcia dla nowych uczniów odbyły się w Szkole Podstawowej przy ul. Tołstoja.

Policjanci przedstawili dzieciom podstawowe zasady zachowania się na drodze, jednocześnie  przypominając o zasadach zachowania na przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną oraz bez sygnalizacji. Przypomnieli uczniom oraz nauczycielom, że każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Przepisy prawa o ruchu drogowym stanowią, że dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Prowadzący zajęcia podkreślili, że bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Funkcjonariusze podczas zajęć edukowali jak postępować w kontaktach z obcymi dorosłymi, zachęcając dzieci do zaufania własnym instynktom, np. nie wychodzenia z kimś bez wiedzy rodziców bądź opiekunów oraz nie brania od obcych słodyczy lub prezentów.

Każde dziecko na zakończenie spotkania otrzymało kamizelkę odblaskową oraz książeczki „Kapitan Wyderka” ufundowane przez bielańskie Biuro Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego.

ks

  • Na zdjęciu policjantka tłumaczy dzieciom w klasie jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę.
    Policjantka na zajęciach z pierwszakami
  • Na zdjęciu policjantka podchodzi do uczniów siedzących w ławkach i wręcza kamizelki odblaskowe.
    Policjantka wręcza dzieciom kamizelki odblaskowe
  • Na zdjęciu dzieci siedzą w ławkach, ubrane w są w kamizelki odblaskowe i oglądają książeczki.
    Pierwszaki zainteresowane książeczką "Kapitan Wyderka"